Összes oldalmegjelenítés

2011. május 6., péntek

A szelektív gyűjtésről részletesen

Így talán még könnyebb eligazodni a szelektív hulladék gyüjtőnek: MIT? HOVÁ? MIÉRT?

Papír

A begyűjtött papírhulladékokat elsősorban anyaguk szerint (újságpapír, kartonpapír, papírtartalmú többrétegű italos doboz) válogatják szét. A szétválogatott papírokat bálázzák. Az anyaguk szerint visszagyűjtött papírokból készülhetnek papírtermékek vagy italos karton alapú késztermékek.

Az előbbiek készítéséhez a begyűjtött papírt pépesítik, ezt követően pedig a papírgyártás tradicionális folyamatain keresztül félkész termékeket állítanak elő belőle. A késztermékek széles skáláját az újra papírból készített félkész termékekből állítják elő.

Az utóbbiak, azaz a késztermékek előállításához a begyűjtött italos kartont először összedarabolják, majd a darabkákat magas hőfokon összetömörítik, az összetömörített rendkívül szilárd anyagból ún. tektántáblákat készítenek, amelyet késztermékek előállításához használnak.
Mit dobhatunk bele?

Újságpapírt, folyóiratokat, reklámújságokat, füzeteket, könyveket (műanyag bevonatos, bőr és műbőr kötés nélkül), kartondobozt (kilapítva), hullámpapírt, papírzacskót (amennyiben tiszta), tejes, gyümölcsleves dobozokat (amennyiben ezt a gyűjtőedényen külön feltüntetik és csak kimosott állapotban).

Műanyag

A begyűjtött műanyag csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként válogatják szét, majd tömörítéssel bálázzák. A bálákat a hasznosítás helyére történő szállítás után aprítják, majd a műanyag darabkákat vegyszerek felhasználásával megtisztítják a szennyeződésektől. A megtisztított műanyagdarabkákat ezután granulálják. Az így nyert félkész terméket műanyag termékek és csomagolások előállításához használják fel újra.
Mit dobhatunk bele?

Üdítős, ásványvizes PET-palackokat, kiöblített háztartási flakonokat és azok lecsavart kupakjait (samponos, habfürdős stb.), háztartásban előforduló tiszta fóliát (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák stb.), tejes, gyümölcsleves dobozokat (amennyiben ezt a gyűjtőedényen külön feltüntetik és csak kimosott állapotban).

Üveg

Napjainkban a korábbi évtizedek többszörösére, hozzávetőlegesen 4,6%-ra bővült az üveghulladék aránya a háztartási hulladékokon belül. Ha szín szerint válogatva gyűjtjük az üvegeket, akkor azok szinte 100%-ban újrahasznosíthatók, és a végtermék minősége is szinte azonos az új üvegekével mindamellett, hogy a folyamat során 10–20% energia-megtakarítás is elérhető.

A gyűjtőedényekben a színük szerint (fehér és színes) gyűjtött üveget tisztítás után darabokra aprítják, zúzzák. Ezt követően a válogatóban mágnes segítségével eltávolítják belőle a fémdarabkákat (gyűrűk, kupakok), majd az egyes színeket elkülönítik egymástól. Ezután az üvegdarabokat beolvasztják és formába öntik, azaz újra termékeket készítenek belőle a csomagolóipar számára.
Fehér üveg
Mit dobhatunk bele?

Tiszta, kiöblített italos és egyéb, a háztartásban már feleslegessé vált színezetlen üvegeket, konzerves, parfümös üvegeket stb.
Színes üveg
Mit dobhatunk bele?

Színes (zöld, barna, sárga) italos, parfümös, konzerves üvegeket.

Fém

Az érclelőhelyek kimerülése, a kitermelés költségeinek emelkedése, valamint a fémek előállításának és feldolgozásának magas járulékos költsége egyre inkább szükségessé teszi a fém csomagolóanyagok másodnyersanyagként történő hasznosítását. A fémhulladékok hasznosításával nem csak nyersanyagot takarítunk meg, de jelentős mennyiségű energiát is.

A begyűjtött fém csomagolóanyagokat a válogatóban fajtánként szétválogatják, majd tömörítéssel bálázzák. A bálákat a hasznosítás helyére történő szállítás után aprítják, majd mágnesek segítségével kiválasztják belőlük a más típusú fémeket. A megtisztított fémdarabokat kohókban beolvasztják, és szállítható rudakba öntik. A rudakat a felhasználás helyén hengerelik, ezáltal lehetővé válik, hogy újra különböző késztermékeket készítsen belőlük a feldolgozóipar.

A fémek talán a legkevésbé érzékenyek a különféle szennyeződésekre. Nagyon fontos volna ezek szelektív gyűjtésének elterjedése, mert a gazdaságba történő visszaáramoltatásuk igen jelentős energia-megtakarítást eredményez.
Mit dobhatunk bele?

Fém csomagolódobozokat (üdítős, sörös, konzerves stb.) tiszta állapotban, háztartási kis fémhulladékokat (pl. evőeszközök stb.).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése